След три години пауза, хиляди работници и членове на "Асарел-Медет" отбелязаха Деня на миньора.

Компанията е първата най-голяма и водеща българска минна компания за открит добив и обогатяване на медни и други руди. Тя разполага с уникални за страната минни машини и най-съвременно флотационно оборудване от водещи световни производители. „Асарел“ се откроява също със своята дарителска програма и социалните си инвестиции, сред които са музейната зала трезор на Панагюрското златно съкровище, спортната зала „Арена Асарел“ и една от най-модерните болници в страната - „Уни Хоспитал“.

 „Асарел-Медет“ е компания, която държи на спазването на традициите, сред които и отбелязването на традиционния Ден на миньора.  Този ден е не само празник за тези, които работят там, но и специален ден за всички жители на панагюрския регион.

Събитието тази година започна с водосвет за здраве и благополучие, проведен в параклиса, кръстен на покровителя на българските миньори и работещите в минната индустрия - Св. Иван Рилски, който е построен с подкрепата на "Асарел-Медет". 

Димитър Цоцорков, председателя на Надзорния съвет на "Асарел-Медет", сподели вълнението си и заяви, че този ден отново зарежда с енергия и обединява целия регион. Той призова хората да се гордеят с това, че са част от "Асарел-Медет," и подчерта, че успехите на компанията са в резултат от ангажимента на всички - от настоящите до бившите работници, специалисти и мениджъри. По думите му те са истинските герои на успеха и заслужават специално признание.

Инж. Николай Пелтеков, изпълнителен директор на компанията, подчерта впечатляващите постижения през миналата година, включително извличането на над 92% мед при преработката на медни руди и благодари на целия екип на "Асарел-Медет" за устойчивостта и смелостта, проявени във времена на икономически кризи и трудности.

За десети пореден път, по случай Деня на миньора, “Асарел-Медет” получи и браншовата награда “Грижа за природата” от Българската минно-геоложка камара.  Отличието се дава на компании от минерално-суровинната индустрия, които реализират значими проекти за опазване на околната среда и нямат наложени екологични санкции от контролните органи.

По повод Деня на миньора, "Асарел-Медет" получи 54 поздравителни адреса от колеги и приятели, които подчертаха важността на компанията в регионалната икономика.

След официалната част на събитието в с. Панагюрски колонии талантливи формации от Панагюрище, Бъта и Оборище представиха своите народни изпълнения.

Празникът завърши с традиционното фирмено хоро. 

Upcoming events

Снимка
Франкфурт
Frankfurt am Main, Germany

Frankfurt am Main 2026

15 November 2026
Address and location to be announced, still being finalized
Go to Frankfurt am Main 2026