Интерес за туристи и гости на Силистра е и най- запазеният от шестте укрепителни пункта на фортификационната турска система – крепостта „Меджиди табия“, изиграла важна роля в Кримската и Руско-турските войни. Тя е единствената напълно съхранена в интериор и екстериор крепост от Османската епоха в България до днес.
Градът е известен и с Римската гробница. Тя е открита през 1942 г. и се смята за емблематично творение на късноантичната цивилизация.
В центъра на града, на централния площад „Свобода“ се издига сградата на някогашното педагогическо училище, построено през 1891 г. Към днешна дата, в сградата се помещава Художествена галерия. Галерията разполага с 1866 фондови единици – живопис, графика, скулптура на изтъкнати майстори.
Регионален исторически музей/РИМ/:
Археологически музей - град Силистра е един от първите градове в България, в който се слага началото на музейното дело. От 2006 г. музеят е със статут на регионален.
Освен постоянните археологическа и етнографска експозиции, РИМ обгрижва Национален архитектурен и археологичен резерват "Дуросторум-Дръстър-Силистра", Късноримска гробница, Тракийски скален култов център и Тракийско светилище, Куршумлу джамия и Турската крепост "Меджиди табия". Развива образователна и популяризаторска дейност. Академичните му издания са сред най-авторитетните музейни издания в страната.
Етнографският музей разполага с над 5700 инвентарни единици, от които поне 3500 са тъкани. Наследството е особено ценно, защото е събирано от 50-те години насам и представя костюми, национални носии от почти всички области на страната. Част тях са изработени преди 120-150 години.
Може да посетите също църквата „Света Троица“ в с. Айдемир, която е обявена за паметник на културата с местно значение, както и катедралния храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“.
Забележителности около Силистра
Силистра е добре позната с Биосферен парк „Сребърна”, в който има богато биологично разнообразие на защитени видове растения, насекоми, риби. От 1977 г. е в списъка на обектите от световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
За да стигнете до биобогатството можете да ползвате най-съвременните средства за наблюдение в Природо- научен музей “Сребърна“, да се разходите по екопътеките или около езерото.
Работното време на музея е 08 – 12 и 14 – 18 ч. като през активния сезон от 01.05. до 01.10. без почивен ден. Безплатният ден за посещения е четвъртък.