Как го правят по света? – Германия, Регенсбург | Bulgaria Wants You

News

< Back
29.10.2024 г.

Как го правят по света? – Германия, Регенсбург

Как го правят по света? - Германия

Теодора Михел живее в Германия, в град Регенсбург от 2013 година, но родният ѝ град е Хасково. През 2018 година се запознава със съпруга си, а от 2023 година вече са женени. През септември 2023 г. се ражда тяхната малка дъщеря София и оттогава започва най-прекрасната глава от техния живот. В момента живеят в баварския град Регенсбург. 

„Със съпруга ми обичаме разходките и често пътуваме. Обичаме да прекарваме време със семейството си, а когато успея да намеря малко време за себе си, което с малко дете не е толкова лесно, обичам да чета криминални романи или просто да се наслаждавам на спокойствието с чаша капучино“, споделя Теодора. 

Теодора, как протече бременността Ви в Регенсбург? Каква подкрепа получавахте от специалистите там? 

Бременността ми премина нормално, без усложнения, но както всяка друга бременност имаше и трудни моменти. От началото на бременността до края всяка жена получава добра грижа – както медицинска, така и многобройни безплатни консултации по всички теми, свързани с бременността, но също и след нея, като например майчинство, раждане, кърмене и т.н.

По време на бременността посещавах йога за бременни, което много помогна на емоционалното ми състояние. Част от разходите за този курс се поемат от здравната каса. Също така всяка бременна жена има право да посети подготвителен курс за бременни, който е изцяло безплатен. Целта на този курс е на първо място емоционална подготовка на бъдещата майка за самото раждане. Едно от най големите предимства за мен беше, че партньорите ни също бяха с нас, и също имаха възможността да придобият представа за фазите на раждането.

На всеки четири седмици имах прегледи, за да се установи дали всичко протича нормално, а след 32-ра гестационна седмица – на всеки две седмици. В Германия всяка жена има право на 3 безплатни прегледа с ултразвук, тоест на всеки триместър по един, като за останалите трябва да се плаща. Други тестове, като например тест за гестационен диабет или тест за хепатит се поемат от здравната каса. 

Скъпо ли е да родиш в Германия?

В Германия самото раждане, престоят в болницата, както и всички консумативи и храна, са напълно безплатни за здравноосигурените лица.

Как стимулира раждаемостта държавата и отпуска ли помощ за раждане?

Всички по-горе изброени примери са стимули за по висока раждаемост. Еднократна финансово помощ при раждането няма, но всички разходи, свързани с раждането, са поети от здравната каса. Голям стимул според мен е и цялата подкрепа, която родилката получава. През бременността ми често се консултирах по най-различни въпроси. За попълването на всякакви документи, свързани с майчинството, също ми съдействаха. Това наистина ми беше голяма помощ. 

Друго огромно предимство в Германия е, че всяка жена има право на безплатна „хебаме" през бременността и също така през първите седмици след раждането. Така наречените в Германия „хебаме" са медицински лица, подобно на акушерките. Те са важен спътник за жените по време на бременността. Сред основните им дейности са например: консултиране на бременните относно храненето и здравословния начин на живот, помощ при оплаквания по време на бременността, пренатални прегледи.

През първите няколко седмици след раждането те правят и редовни домашни посещения, за да установят дали новороденото се развива добре, теглят го, показват на неопитните все още майки как да го къпят и т.н.

След бременността има също безплатен възстановителен курс, с много леки упражнения, за стягане на тазобедрените стави. 

А майчинството? Колко време продължава то и имат ли право майките в Германия на такава помощ?

В Германия всеки родител има право на до 3 години майчинство. Тези 3 години не е задължително да се ползват наведнъж, веднага след раждането, а могат да се вземат и на по-късен етап, но не по-късно от 8-годишната възраст на детето. 

Надбавките варират между минимум 300 евро и максимум 1 800 евро на месец. Родителите, които не са работили преди раждането, получават минималната сума от 300 евро, наричана базова надбавка.

За останалите родители: ако се вземе 1 година майчинство, месечната надбавка е 65% от средната нетна заплата за последните 12 месеца. Ако се вземат 2 години се изплащат 33% от средната нетна заплата. При избор за 2 години майчинство може да се реши дали надбавките да се изплащат само през първата година или равномерно през двете години, по 33%. За третата година не се получават надбавки, поради което повечето хора не могат да си позволят да останат вкъщи и през третата година.

А също през целия период на майчинството действа закон за защита от уволнение.

След като приключи майчинството, майката се връща на пазара на труда. Как са настроени работодателите в Германия  за тази промяна в живота на жените?

Фирмата, в която работя, е доста семейно ориентирана. Всички са много толерантни към майките и бащите с малки деца. След майчинството всеки има възможност за работа на непълен работен ден. Родителите например винаги имат предимство при заявяване на отпуск, защото трябва да го съчетаят с училищните ваканции. Освен това в моя отдел често се случва децата на колежките ми да се разболяват, но това също не е проблем – нашият шеф винаги проявява разбиране, а ние като екип винаги намираме някой, който да поеме задачите, за да може колежката да се погрижи за детето си. Например някои работят само три дни в седмицата. Като цяло наистина е много гъвкаво за родителите. За съжаление, не знам дали във всяка фирма е така, но аз лично мога само да оценя всичко това.

Естествено, да не забравя да спомена и работата от вкъщи като възможност. Това също се практикува много често.

Мама е на работа, а детето на градина – как се случва кандидатстването и класирането при децата?

В Регенсбург кандидатстването за детски заведения е много удобно. Регистрирането на детето става чрез онлайн портал. Този метод на кандидатстване носи много плюсове за родителите. На първо място всичко се случва удобно от вкъщи. Всеки родител може да филтрира важни за него критерии, например квартал, работно време и т.н. Критериите за търсене улесняват целенасоченото и бързо намиране на подходяща детска градина. Родителите имат право естествено на повече от едно детско заведение като посочат предпочитанията си по приоритет. След като се направи регистрирането родителите могат да влизат в акаунта си и да следят статуса си. Препоръчително е регистрирането да се направи доста по рано от желаната начална дата, тъй като има много желаещи , а местата са ограничени.

Но това е само в град Регенсбург и този метод е от скоро, не знам как се случва това в другите провинции и градове.

Да, естествено е трудно, ако жената реши да е на пълен работен ден, но и това е постижимо. Имам колежка, която си работи отново на 40 часа седмично с малко дете, но през повечето време от вкъщи. И друго, което е важно,  изброените неща, от моя опит,  засягат Бавария. По принцип в Германия има 16 провинции и те се различават по социални политики

От гледна точка на здравеопазването – имат ли право децата на безплатен достъп до лечение и лекарства?

Децата – от раждането до навършване на 18 години, са автоматично съзастраховани при родителите, без да е необходимо да се плащат допълнителни вноски.

Прегледите и ваксините не се заплащат. Лекарствата от първа необходимост за децата също са безплатни. Тук влизат и основните витамини, като например витамин D през цялата първа година. За специални прегледи като например очен, трябва да се заплаща такса.

Какви мерки предприемат в Регенсбург за стимулирането на демографските процеси?

В Германия за стимулиране на демографските процеси се отпускат многобройни финансови помощи. Такива са например детски надбавки – полагат се на всеки и не зависят от дохода. Съществуват и допълнителни детски надбавки – до 170 евро на дете. Но те не се полагат на всеки, а са допълнителна помощ за семейства с ниски доходи. Семейства с ниски доходи могат да получат и помощи за образование, например за учебни материали, за екскурзии, за използване на обществен транспорт и т.н.

Друга помощ за семействата е също така жилищната помощ (Wohngeld). Тя е предназначена да подпомага семейства с ниски доходи, за да могат да покриват разходите за наем или жилищни кредити.

Освен това има и подкрепа за самотни родители, като например данъчни облекчения.

Виждате ли бъдещето си в България? 

Моята родина е България, обичам страната си, винаги ми е приятно, когато пътуваме обратно до България, но за съжаление вече не виждам бъдещето си там. Основната причина да живея тук не е стандарта на живот, а семейството ми. Чувствам се много добре интегрирана, имаме приятели, среда и т.н., наистина ми е трудно за момента да си представя завръщане в България.

Какво, според Вас, трябва да се промени в България, за да може българите, живеещи зад граница, да се приберат обратно тук?

Обичам родината си, но според мен има много причини, поради които толкова много млади хора предпочитат да отидат в чужбина. 

Един от най-важните фактори, който е решаващ, е високото ниво на корупция във всички области. Корумпирани полицаи, корумпирани професори, корумпирани съдии.Това е ужасно! Ако имаш пари в България, за теб всичко е позволено, дори да прегазиш дете със скъпата си кола, няма да бъдеш справедливо наказан. Това наистина трябва да се промени. Цялата тази показност...,този манталитет го няма тук, където живея и това ми харесва.

Родината ни е толкова красива, но и толкова мръсна. Имаме нужда от друг начин на мислене по отношение на изхвърлянето на отпадъци, инфраструктурата ни не е добра. Всичко това трябва да се промени.

И не на последно място здравеопазването е също на доста ниско ниво, особено в по-малките градове, по мое мнение. Имаме нужда от реновиране на болниците, от повече кадри в тази област. 

Също така смятам, че в България всичко е съсредоточено в столицата ни, това също мотивира младите от провинцията да забегнат в чужбина. 

Теодора Михел живее в Германия, в град Регенсбург от 2013 година, но родният ѝ град е Хасково. През 2018 година се запознава със съпруга си, а от 2023 година вече са женени. През септември 2023 г. се ражда тяхната малка дъщеря София и оттогава започва най-прекрасната глава от техния живот. В момента живеят в баварския град Регенсбург. „Със съпруга ми обичаме разходките и често пътуваме. Обичаме да прекарваме време със семейството си, а когато успея да намеря малко време за себе си, което с малко дете не е толкова лесно, обичам да чета криминални романи или просто да се наслаждавам на спокойствието с чаша капучино“, споделя Теодора. Теодора, как протече бременността Ви в Регенсбург? Каква подкрепа получавахте от специалистите там? Бременността ми премина нормално, без усложнения, но както всяка друга бременност имаше и трудни моменти. От началото на бременността до края всяка жена получава добра грижа – както медицинска, така и многобройни безплатни консултации по всички теми, свързани с бременността, но също и след нея, като например майчинство, раждане, кърмене и т.н.По време на бременността посещавах йога за бременни, което много помогна на емоционалното ми състояние. Част от разходите за този курс се поемат от здравната каса. Също така всяка бременна жена има право да посети подготвителен курс за бременни, който е изцяло безплатен. Целта на този курс е на първо място емоционална подготовка на бъдещата майка за самото раждане. Едно от най големите предимства за мен беше, че партньорите ни също бяха с нас, и също имаха възможността да придобият представа за фазите на раждането.На всеки четири седмици имах прегледи, за да се установи дали всичко протича нормално, а след 32-ра гестационна седмица – на всеки две седмици. В Германия всяка жена има право на 3 безплатни прегледа с ултразвук, тоест на всеки триместър по един, като за останалите трябва да се плаща. Други тестове, като например тест за гестационен диабет или тест за хепатит се поемат от здравната каса. Скъпо ли е да родиш в Германия?В Германия самото раждане, престоят в болницата, както и всички консумативи и храна, са напълно безплатни за здравноосигурените лица.Как стимулира раждаемостта държавата и отпуска ли помощ за раждане?Всички по-горе изброени примери са стимули за по висока раждаемост. Еднократна финансово помощ при раждането няма, но всички разходи, свързани с раждането, са поети от здравната каса. Голям стимул според мен е и цялата подкрепа, която родилката получава. През бременността ми често се консултирах по най-различни въпроси. За попълването на всякакви документи, свързани с майчинството, също ми съдействаха. Това наистина ми беше голяма помощ. Друго огромно предимство в Германия е, че всяка жена има право на безплатна „хебаме" през бременността и също така през първите седмици след раждането. Така наречените в Германия „хебаме" са медицински лица, подобно на акушерките. Те са важен спътник за жените по време на бременността. Сред основните им дейности са например: консултиране на бременните относно храненето и здравословния начин на живот, помощ при оплаквания по време на бременността, пренатални прегледи.През първите няколко седмици след раждането те правят и редовни домашни посещения, за да установят дали новороденото се развива добре, теглят го, показват на неопитните все още майки как да го къпят и т.н.След бременността има също безплатен възстановителен курс, с много леки упражнения, за стягане на тазобедрените стави. А майчинството? Колко време продължава то и имат ли право майките в Германия на такава помощ?В Германия всеки родител има право на до 3 години майчинство. Тези 3 години не е задължително да се ползват наведнъж, веднага след раждането, а могат да се вземат и на по-късен етап, но не по-късно от 8-годишната възраст на детето. Надбавките варират между минимум 300 евро и максимум 1 800 евро на месец. Родителите, които не са работили преди раждането, получават минималната сума от 300 евро, наричана базова надбавка.За останалите родители: ако се вземе 1 година майчинство, месечната надбавка е 65% от средната нетна заплата за последните 12 месеца. Ако се вземат 2 години се изплащат 33% от средната нетна заплата. При избор за 2 години майчинство може да се реши дали надбавките да се изплащат само през първата година или равномерно през двете години, по 33%. За третата година не се получават надбавки, поради което повечето хора не могат да си позволят да останат вкъщи и през третата година.А също през целия период на майчинството действа закон за защита от уволнение.След като приключи майчинството, майката се връща на пазара на труда. Как са настроени работодателите в Германия  за тази промяна в живота на жените?Фирмата, в която работя, е доста семейно ориентирана. Всички са много толерантни към майките и бащите с малки деца. След майчинството всеки има възможност за работа на непълен работен ден. Родителите например винаги имат предимство при заявяване на отпуск, защото трябва да го съчетаят с училищните ваканции. Освен това в моя отдел често се случва децата на колежките ми да се разболяват, но това също не е проблем – нашият шеф винаги проявява разбиране, а ние като екип винаги намираме някой, който да поеме задачите, за да може колежката да се погрижи за детето си. Например някои работят само три дни в седмицата. Като цяло наистина е много гъвкаво за родителите. За съжаление, не знам дали във всяка фирма е така, но аз лично мога само да оценя всичко това.Естествено, да не забравя да спомена и работата от вкъщи като възможност. Това също се практикува много често.Мама е на работа, а детето на градина – как се случва кандидатстването и класирането при децата?В Регенсбург кандидатстването за детски заведения е много удобно. Регистрирането на детето става чрез онлайн портал. Този метод на кандидатстване носи много плюсове за родителите. На първо място всичко се случва удобно от вкъщи. Всеки родител може да филтрира важни за него критерии, например квартал, работно време и т.н. Критериите за търсене улесняват целенасоченото и бързо намиране на подходяща детска градина. Родителите имат право естествено на повече от едно детско заведение като посочат предпочитанията си по приоритет. След като се направи регистрирането родителите могат да влизат в акаунта си и да следят статуса си. Препоръчително е регистрирането да се направи доста по рано от желаната начална дата, тъй като има много желаещи , а местата са ограничени.Но това е само в град Регенсбург и този метод е от скоро, не знам как се случва това в другите провинции и градове.Да, естествено е трудно, ако жената реши да е на пълен работен ден, но и това е постижимо. Имам колежка, която си работи отново на 40 часа седмично с малко дете, но през повечето време от вкъщи. И друго, което е важно,  изброените неща, от моя опит,  засягат Бавария. По принцип в Германия има 16 провинции и те се различават по социални политикиОт гледна точка на здравеопазването – имат ли право децата на безплатен достъп до лечение и лекарства?Децата – от раждането до навършване на 18 години, са автоматично съзастраховани при родителите, без да е необходимо да се плащат допълнителни вноски.Прегледите и ваксините не се заплащат. Лекарствата от първа необходимост за децата също са безплатни. Тук влизат и основните витамини, като например витамин D през цялата първа година. За специални прегледи като например очен, трябва да се заплаща такса.Какви мерки предприемат в Регенсбург за стимулирането на демографските процеси?В Германия за стимулиране на демографските процеси се отпускат многобройни финансови помощи. Такива са например детски надбавки – полагат се на всеки и не зависят от дохода. Съществуват и допълнителни детски надбавки – до 170 евро на дете. Но те не се полагат на всеки, а са допълнителна помощ за семейства с ниски доходи. Семейства с ниски доходи могат да получат и помощи за образование, например за учебни материали, за екскурзии, за използване на обществен транспорт и т.н.Друга помощ за семействата е също така жилищната помощ (Wohngeld). Тя е предназначена да подпомага семейства с ниски доходи, за да могат да покриват разходите за наем или жилищни кредити.Освен това има и подкрепа за самотни родители, като например данъчни облекчения.Виждате ли бъдещето си в България? Моята родина е България, обичам страната си, винаги ми е приятно, когато пътуваме обратно до България, но за съжаление вече не виждам бъдещето си там. Основната причина да живея тук не е стандарта на живот, а семейството ми. Чувствам се много добре интегрирана, имаме приятели, среда и т.н., наистина ми е трудно за момента да си представя завръщане в България.Какво, според Вас, трябва да се промени в България, за да може българите, живеещи зад граница, да се приберат обратно тук?Обичам родината си, но според мен има много причини, поради които толкова много млади хора предпочитат да отидат в чужбина. Един от най-важните фактори, който е решаващ, е високото ниво на корупция във всички области. Корумпирани полицаи, корумпирани професори, корумпирани съдии.Това е ужасно! Ако имаш пари в България, за теб всичко е позволено, дори да прегазиш дете със скъпата си кола, няма да бъдеш справедливо наказан. Това наистина трябва да се промени. Цялата тази показност...,този манталитет го няма тук, където живея и това ми харесва.Родината ни е толкова красива, но и толкова мръсна. Имаме нужда от друг начин на мислене по отношение на изхвърлянето на отпадъци, инфраструктурата ни не е добра. Всичко това трябва да се промени.И не на последно място здравеопазването е също на доста ниско ниво, особено в по-малките градове, по мое мнение. Имаме нужда от реновиране на болниците, от повече кадри в тази област. Също така смятам, че в България всичко е съсредоточено в столицата ни, това също мотивира младите от провинцията да забегнат в чужбина.