Минният музей е разположен в запазените галерии на първия български рудник, които са с дължина около 630 м. Чрез автентични експонати може да се проследи развитието на минното дело в България и е единствен по рода си на Балканския полуостров.
Посетете също така историческия музей в града, както задължително и средновековната крепост Кракра, в която има и сцена, на която се поставят театрални представления и концерти. В Дворецът на културата, който при построяването си е бил най-големият комплекс за културно средище на целия Балкански полуостров, може да посетите общинския драматичен театър на Перник.
Цената на вход за посещение в галериите и музеите ще намерите тук.
Перник се гордее и с един от най-големите фестивали в Европа – международният маскараден кукерски фестивал „Сурва“. Перник е член на Федерацията на европейските карнавални градове, както е и нейно седалище за България, а през 2009 г. официално е обявен за европейска карнавална столица заради този фестивал.
Традиционно във фестивалната надпревара участват около 6000 души в около 100 маскарадни групи от всички етнографски райони на България и гости от Европа, Азия и Африка.
На 2 декември 2015 г. обичаят ”Сурва” в Пернишко официално влезе в списъка на ЮНЕСКО.
Забележителности около Перник
Антично светилище на траките се намира до Автомагистрала „Струма“, край с. Дрен, на около 19 – 20 км южно от гр. Перник.
Пещера Духлата е най-дългата пещера в България – обща дължина над 18 км. Намира се в югозападната част на планината Витоша, до село Боснек, Представлява сложна пещерна система на шест етажа с множество входове. Името на пещерата идва от звука, който издава вятърът при входа й.
Природен резерват "Острица" е една от най-старите защитени природни територии в нашата страна. Разположен е по склоновете на връх Острица, между Пернишката и Радомирската котловина, а долината на Струма и язовир "Студена" я отделят от Витоша.