Заплащането при мъжете и жените в България – каква е разликата? | Bulgaria Wants You

Новини

< Назад
29.02.2024 г.

Заплащането при мъжете и жените в България – каква е разликата?

заплата

Средното почасово възнаграждение на мъжете през 2022 г. е с 12.6% по-високо от това на жените. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

Най-голяма разлика, в полза на мъжкия пол, се наблюдава в сектор „Финанси и застрахователни дейности“ (с 30,2%) и в сектор „Хуманно здравеопазване и социална работа“ (с 24.0%).

Почасовото възнаграждение при дамите е по-високо в секторите „Административни дейности и спомагателни дейности“ (с 20,0% ) и „Строителство“ (16,1%).

Припомняме, че през юни м.г. Европейският парламент публикува в официалния си вестник Директива за укрепване на принципа на равно заплащане на жените и мъжете за равен труд или за труд с равна стойност чрез прозрачност в заплащането и механизми за прилагане. 

Очаква се тя да бъде транспортирана в националното законодателство до 7 юни 2026 г. 

Ще се стопи ли разликата в заплащането между половете? Георги К. Първанов, HR експерт, коментира за Bulgaria Wants You:

България стои много по-добре от други страни от Европейския съюз и Южна Европа, да не говорим за Азия или Латинска Америка. Разликата в заплащането между половете тук е минимална. А за топ мениджърски позиции такава няма. 

В следващите 3-5 години очаквам и това незначително разминаване във възнагражденията да изчезне и дамите да получават равно заплащане. 

Експертът допълни, че, по негови наблюдения, няма по-мотивирани служители и мениджъри от дами, които се връщат от майчинство.

По предварителни данни на НСИ се наблюдава ръст в средната брутна годишна заплата за 2023 г. (24 147 лв.). В сравнение с 2022 г. нарастването е с 13.7%, като в обществения сектор заплащането нараства с 14.9%, а в частния сектор - с 13.2%.

Средното почасово възнаграждение на мъжете през 2022 г. е с 12.6% по-високо от това на жените. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ).Най-голяма разлика, в полза на мъжкия пол, се наблюдава в сектор „Финанси и застрахователни дейности“ (с 30,2%) и в сектор „Хуманно здравеопазване и социална работа“ (с 24.0%).Почасовото възнаграждение при дамите е по-високо в секторите „Административни дейности и спомагателни дейности“ (с 20,0% ) и „Строителство“ (16,1%).Припомняме, че през юни м.г. Европейският парламент публикува в официалния си вестник Директива за укрепване на принципа на равно заплащане на жените и мъжете за равен труд или за труд с равна стойност чрез прозрачност в заплащането и механизми за прилагане. Очаква се тя да бъде транспортирана в националното законодателство до 7 юни 2026 г. Ще се стопи ли разликата в заплащането между половете? Георги К. Първанов, HR експерт, коментира за Bulgaria Wants You:България стои много по-добре от други страни от Европейския съюз и Южна Европа, да не говорим за Азия или Латинска Америка. Разликата в заплащането между половете тук е минимална. А за топ мениджърски позиции такава няма. В следващите 3-5 години очаквам и това незначително разминаване във възнагражденията да изчезне и дамите да получават равно заплащане. Експертът допълни, че, по негови наблюдения, няма по-мотивирани служители и мениджъри от дами, които се връщат от майчинство.По предварителни данни на НСИ се наблюдава ръст в средната брутна годишна заплата за 2023 г. (24 147 лв.). В сравнение с 2022 г. нарастването е с 13.7%, като в обществения сектор заплащането нараства с 14.9%, а в частния сектор - с 13.2%.