Спекула или инфлация: Защо имотите в България поскъпват? | Bulgaria Wants You

Новини

< Назад
31.05.2023 г.

Спекула или инфлация: Защо имотите в България поскъпват?

През изминалата година пазарът на недвижими имоти в България беше меко казано неспокоен – цените растяха ненормално бързо, особено през първата половина на годината. Към края на 2022 г. като че ли ситуацията започна да се успокоява, а с настъпването на новата година дори се заговори и за спад.

Но каква е причината за невиждания ръст – спекула или проекция на инфлацията? Отговор на този въпрос потърсихме от Евгени Василев, управител на Arco Real Estates. До 2021 г. той е бил и член на Управителния съвет на Национално сдружение недвижими имоти.

Увеличаването им беше по-скоро отражение на инфлацията, но е факт, че това се превърна в спекула. От края на миналата година и началото на тази наблюдаваме завръщане към някаква нормалност и успокояване – както по отношение на сключване на сделките, така и по отношение на преговорите и престоя на една оферта на пазара. Например, ако имаме намаление на цените с 5 – 6% на тази спекулативна база, това всъщност е връщане на цените към нормалните равнища“, обяснява Василев.

Наблюденията му на пазара показват, че все още предлагането е доста по-малко от търсенето. Но споделя, че през 2022 г. е станал свидетел на „много надценени имоти“, които не са успели в крайна сметка да се продадат.

Това, което наблюдаваме в момента, е, че хората са в позиция на изчакване и активно проучват пазара“, казва той.

Според Василев не ставаме свидетели на реален спад на цените заради инфлацията и обяснява прогнозите за намаление на цените на имотите с лихвените проценти.

Обикновеният потребител не е длъжен да разбира от всички икономически показатели, нормално е да се доверява най-вече на това, което се споделя в медиите. Често в тях се говори, че лихвите по банковите кредити ще се качват и ипотечните кредити ще стават по-недостъпни. Съответно това би довело до намаляване на цените, което икономически е вярно, но все още не се случва в България“, казва той.

Инвеститорите

Голяма част от инвеститорите в София и Пловдив не спират да търсят нови имоти и парцели за застрояване. Само по себе си това означава, че инвеститорите, като функция на пазара на недвижими имоти, вярват в неговата възможност да расте и съответно търсят възможности да инвестират в покупка на нови парцели за построяване на нови сгради.

Научи повече тук: https://www.economic.bg/bg/a/view/spekula-ili-inflacija-zashto-imotite-v-bylgarija-poskypvat-za-nedelja 

През изминалата година пазарът на недвижими имоти в България беше меко казано неспокоен – цените растяха ненормално бързо, особено през първата половина на годината. Към края на 2022 г. като че ли ситуацията започна да се успокоява, а с настъпването на новата година дори се заговори и за спад.Но каква е причината за невиждания ръст – спекула или проекция на инфлацията? Отговор на този въпрос потърсихме от Евгени Василев, управител на Arco Real Estates. До 2021 г. той е бил и член на Управителния съвет на Национално сдружение недвижими имоти.Увеличаването им беше по-скоро отражение на инфлацията, но е факт, че това се превърна в спекула. От края на миналата година и началото на тази наблюдаваме завръщане към някаква нормалност и успокояване – както по отношение на сключване на сделките, така и по отношение на преговорите и престоя на една оферта на пазара. Например, ако имаме намаление на цените с 5 – 6% на тази спекулативна база, това всъщност е връщане на цените към нормалните равнища“, обяснява Василев.Наблюденията му на пазара показват, че все още предлагането е доста по-малко от търсенето. Но споделя, че през 2022 г. е станал свидетел на „много надценени имоти“, които не са успели в крайна сметка да се продадат.Това, което наблюдаваме в момента, е, че хората са в позиция на изчакване и активно проучват пазара“, казва той.Според Василев не ставаме свидетели на реален спад на цените заради инфлацията и обяснява прогнозите за намаление на цените на имотите с лихвените проценти.Обикновеният потребител не е длъжен да разбира от всички икономически показатели, нормално е да се доверява най-вече на това, което се споделя в медиите. Често в тях се говори, че лихвите по банковите кредити ще се качват и ипотечните кредити ще стават по-недостъпни. Съответно това би довело до намаляване на цените, което икономически е вярно, но все още не се случва в България“, казва той.ИнвеститоритеГоляма част от инвеститорите в София и Пловдив не спират да търсят нови имоти и парцели за застрояване. Само по себе си това означава, че инвеститорите, като функция на пазара на недвижими имоти, вярват в неговата възможност да расте и съответно търсят възможности да инвестират в покупка на нови парцели за построяване на нови сгради.Научи повече тук: https://www.economic.bg/bg/a/view/spekula-ili-inflacija-zashto-imotite-v-bylgarija-poskypvat-za-nedelja