Промени за бащинството в страната | Bulgaria Wants You

Новини

< Назад
26.07.2024 г.

Промени за бащинството в страната

Баща и дете

Промени в Кодекса на труда приеха депутатите на първо и на второ четене. Те дават възможност за ползване на отпуск по бащинство за отглеждане на дете до 2-годишна възраст в случаите, в които майката или осиновителката е лишена от родителски права или те са дадени на бащата.

Освен че запълнихме празнината в законодателството, се надявам с промените да преодолеем предразсъдъците, че бащите не могат да се справят или отстъпват с нещо в осигуряването на грижа за децата си.“, съобщи във фейсбук профила си депутатът Деница Сачева.

В Народното събрание беше прието и предложението за изменение на Кодекса за социално осигуряване. С него се цели изравняване на размера на паричните обезщетения за безработица на хората, които са се осигурявали в България, и на тези, които са работили за кратък период в държава-членка на Европейския съюз.

„През миналата година лицата, които са работили например седмица в чужбина, са били 7,73% от всички безработни в България. Средно на месец те са получавали по 1365,74 лв. – над два пъти повече от осигуряващите се в България. T.e. за почти 8% безработни НОИ е изплатил 130 млн. лв. Което е 26% от всички обезщетения.“, по думите на Деница Сачева. След приетите промени за формиране на размера на обезщетенията ще се взимат доходите за последните 24 месеца.

Деница Сачева беше един от участниците в Националната дискусия на ДНК „Демографията няма цена“ през 2023 г. Тогава тя заяви, че условията, които създаваме в страната ни не са ѝ безразлични и че проблемът с демографията трябва да бъде приоритетен за разрешаване. По думите ѝ за постигането на тази цел обаче са нужни между 5 и 7 години, в които да бъдат полагани целенасочени усилия за промяна на всички негативни тенденции.

Промени в Кодекса на труда приеха депутатите на първо и на второ четене. Те дават възможност за ползване на отпуск по бащинство за отглеждане на дете до 2-годишна възраст в случаите, в които майката или осиновителката е лишена от родителски права или те са дадени на бащата.Освен че запълнихме празнината в законодателството, се надявам с промените да преодолеем предразсъдъците, че бащите не могат да се справят или отстъпват с нещо в осигуряването на грижа за децата си.“, съобщи във фейсбук профила си депутатът Деница Сачева.В Народното събрание беше прието и предложението за изменение на Кодекса за социално осигуряване. С него се цели изравняване на размера на паричните обезщетения за безработица на хората, които са се осигурявали в България, и на тези, които са работили за кратък период в държава-членка на Европейския съюз.„През миналата година лицата, които са работили например седмица в чужбина, са били 7,73% от всички безработни в България. Средно на месец те са получавали по 1365,74 лв. – над два пъти повече от осигуряващите се в България. T.e. за почти 8% безработни НОИ е изплатил 130 млн. лв. Което е 26% от всички обезщетения.“, по думите на Деница Сачева. След приетите промени за формиране на размера на обезщетенията ще се взимат доходите за последните 24 месеца.Деница Сачева беше един от участниците в Националната дискусия на ДНК „Демографията няма цена“ през 2023 г. Тогава тя заяви, че условията, които създаваме в страната ни не са ѝ безразлични и че проблемът с демографията трябва да бъде приоритетен за разрешаване. По думите ѝ за постигането на тази цел обаче са нужни между 5 и 7 години, в които да бъдат полагани целенасочени усилия за промяна на всички негативни тенденции.