Продавачите на имоти вече са склонни на отстъпки от цените | Bulgaria Wants You

Новини

< Назад
31.08.2023 г.

Продавачите на имоти вече са склонни на отстъпки от цените

Брокерите очакват високите цени да се задържат още няколко месеца, тъй като високите лихви все още не са достигнали до България

Брокерите очакват високите цени да се задържат още няколко месеца, тъй като високите лихви все още не са достигнали до България.

В България продължава да се говори за охлаждане на жилищния пазар, но то все още не се вижда осезаемо. До този извод достига компанията за недвижими имот Arco Real Estate в свой анализ за пазара през второто тримесечие на 2023 г. До подобно заключение – че в момента се намираме на етап успокоение на пазара, задържане на цените, но в никакъв случай и намаление – достига и Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

Според експертите от Arco причината за ситуацията, в която се намираме, са все още сравнително ниските лихви по ипотечните кредити.

Какви са цените?

"Цените на жилищата задържат нивата си и за момента не се наблюдават сериозни спадове. Към момента купувачите са доста по-разумни и не бързат да купуват жилище на всяка цена, а също така в доста от случаите успяват да намалят между 5 – 10% от началната продажна цена на имота“, пишат от агенцията в свой анализ.

Те не очакват сериозни промени да настъпят на пазара. Прогнозите са за спад в броя на сделките, забавяне на ръста на цените и отстъпки от офертните цени.

По наблюдения на Bulgarian Properties отстъпките на вторичния пазар от цените са в размер на 1 – 2%.

"Ако през миналата година продавачите бяха категорични и много настоятелни в цените, които предлагат, то сега те са склонни на компромиси. Защото виждат, че е идеалното време за продажба“, казва Полина Стойкова пред Economic.bg.

Според нея всеки иска да продава сега, за да се възползва максимално от създалата се ситуация. „Такива цени никога не е имало“, казва тя.

Въпреки това, според нея, пазарът се връща към своята нормалност било то и с по-различни цени.

"За първа година след COVID виждаме забавяне в активността на пазара през летните месеци. Хората през юли и август са в по-отпускарско настроение. Едва сега, след средата на месеца, виждаме раздвижване на пазара. Тенденция от времето преди пандемията – затишие през лятото и активизиране през есента“, обяснява Стойкова.

По данни на Arco Real Estate през последните месеци не се наблюдава съществен спад на цените на жилищата и те все още държат високи нива. Средните цени за двустаен апартамент са 1600 – 1800 евро/кв. м, а за тристаен 1500 – 1700 евро/кв. м, като тези стойности могат да варират в широк диапазон, в зависимост от това в кой район се намира имотът и в какво състояние е той. В центъра на столицата и районите от широкия център, например, цените стартират от 1800 евро/кв. м, като средната цена за района на идеален център е около 2500 евро/кв. м, отново в зависимост от точното местонахождение на имота и неговите характеристики.

Данните на Bulgarian Properties са сходни и според тях през разглеждания период средните цени на квадратен метър в София са 1500 евро.

Научи повече тук: https://www.economic.bg/bg/a/view/prodavachite-na-imoti-veche-sa-sklonni-na-otstypki-v-cenite 


 

Брокерите очакват високите цени да се задържат още няколко месеца, тъй като високите лихви все още не са достигнали до България.В България продължава да се говори за охлаждане на жилищния пазар, но то все още не се вижда осезаемо. До този извод достига компанията за недвижими имот Arco Real Estate в свой анализ за пазара през второто тримесечие на 2023 г. До подобно заключение – че в момента се намираме на етап успокоение на пазара, задържане на цените, но в никакъв случай и намаление – достига и Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.Според експертите от Arco причината за ситуацията, в която се намираме, са все още сравнително ниските лихви по ипотечните кредити.Какви са цените?"Цените на жилищата задържат нивата си и за момента не се наблюдават сериозни спадове. Към момента купувачите са доста по-разумни и не бързат да купуват жилище на всяка цена, а също така в доста от случаите успяват да намалят между 5 – 10% от началната продажна цена на имота“, пишат от агенцията в свой анализ.Те не очакват сериозни промени да настъпят на пазара. Прогнозите са за спад в броя на сделките, забавяне на ръста на цените и отстъпки от офертните цени.По наблюдения на Bulgarian Properties отстъпките на вторичния пазар от цените са в размер на 1 – 2%."Ако през миналата година продавачите бяха категорични и много настоятелни в цените, които предлагат, то сега те са склонни на компромиси. Защото виждат, че е идеалното време за продажба“, казва Полина Стойкова пред Economic.bg.Според нея всеки иска да продава сега, за да се възползва максимално от създалата се ситуация. „Такива цени никога не е имало“, казва тя.Въпреки това, според нея, пазарът се връща към своята нормалност било то и с по-различни цени."За първа година след COVID виждаме забавяне в активността на пазара през летните месеци. Хората през юли и август са в по-отпускарско настроение. Едва сега, след средата на месеца, виждаме раздвижване на пазара. Тенденция от времето преди пандемията – затишие през лятото и активизиране през есента“, обяснява Стойкова.По данни на Arco Real Estate през последните месеци не се наблюдава съществен спад на цените на жилищата и те все още държат високи нива. Средните цени за двустаен апартамент са 1600 – 1800 евро/кв. м, а за тристаен 1500 – 1700 евро/кв. м, като тези стойности могат да варират в широк диапазон, в зависимост от това в кой район се намира имотът и в какво състояние е той. В центъра на столицата и районите от широкия център, например, цените стартират от 1800 евро/кв. м, като средната цена за района на идеален център е около 2500 евро/кв. м, отново в зависимост от точното местонахождение на имота и неговите характеристики.Данните на Bulgarian Properties са сходни и според тях през разглеждания период средните цени на квадратен метър в София са 1500 евро.Научи повече тук: https://www.economic.bg/bg/a/view/prodavachite-na-imoti-veche-sa-sklonni-na-otstypki-v-cenite