Новини

< Назад
11.07.2023 г.

Милен Митев: Ние като медии и журналисти носим отговорността да изграждаме бранда „България“

милен митев

Милен Митев, генерален директор, БНР

Новините са това, което са и ние не можем да ги захаросаме и да сложим розови очила. Но може би забравяме на моменти, увлечени да изпълняваме своята мисия и да предоставяме на обществото максимален брой новини – бързо, точно и навременно е, че това, което превръща един факт в новина, е обстоятелството, че той е изключение от правилото. Защото убийства, грабежи, лекарски грешки, корупционни скандали, всички те са именно това, те са изключения. 

Трябва по-често да спираме и да казваме един на друг и на своята аудитория, че това са именно изключенията, с които обществото се бори. Фактът, че обсъждаме нарушения на правилата, означава, че правила има. А не да създаваме усещане, че правила изобщо няма, заради това, че двама, трима или петнадесет човека са ги потъпкали. Така че може би е добре да имаме по-широка гледна точка за новините и да ги представим в перспектива. 

Миналата година имаше един форум в Банско, посветен на българския туризъм. В деня, в който пътувахме натам пътят беше в ремонт, с всички неудобства свързани с това. На следващата сутрин се събудих, погледнах през прозореца към планината, и се запитах: „Струваше ли си да изчакам неудобствата на ремонта, за да стигна до тук? – за мен, да. Но ако излезе заглавие на новина: „Хаос по пътя за Банско, заради ремонтни дейности“, на практика сме отказали огромна част от хората да отидат там. 

За да се качат на Айфеловата кула, често французите чакат с часове, но те не акцентират върху това, а върху гледката отгоре. 

Можем да обърнем повече внимание на това какво става по регионите, например, тъй като много българи не знаят какво става в самата България и не знаят хубавите неща. Най-пресният пример – за пръв път посещавам празниците на розата в Казанлък. Имаше страшно много чужденци, доста добра организация и ми направи впечатление на жизнен и много готин град – с много млади хора. Но за това обаче не говорим много.

Ние като медии и като журналисти трябва да знаем, че сядайки пред микрофон или пред камера, носим отговорността да изграждаме бранда „България“. 

Милен Митев, генерален директор, БНРНовините са това, което са и ние не можем да ги захаросаме и да сложим розови очила. Но може би забравяме на моменти, увлечени да изпълняваме своята мисия и да предоставяме на обществото максимален брой новини – бързо, точно и навременно е, че това, което превръща един факт в новина, е обстоятелството, че той е изключение от правилото. Защото убийства, грабежи, лекарски грешки, корупционни скандали, всички те са именно това, те са изключения. Трябва по-често да спираме и да казваме един на друг и на своята аудитория, че това са именно изключенията, с които обществото се бори. Фактът, че обсъждаме нарушения на правилата, означава, че правила има. А не да създаваме усещане, че правила изобщо няма, заради това, че двама, трима или петнадесет човека са ги потъпкали. Така че може би е добре да имаме по-широка гледна точка за новините и да ги представим в перспектива. Миналата година имаше един форум в Банско, посветен на българския туризъм. В деня, в който пътувахме натам пътят беше в ремонт, с всички неудобства свързани с това. На следващата сутрин се събудих, погледнах през прозореца към планината, и се запитах: „Струваше ли си да изчакам неудобствата на ремонта, за да стигна до тук? – за мен, да. Но ако излезе заглавие на новина: „Хаос по пътя за Банско, заради ремонтни дейности“, на практика сме отказали огромна част от хората да отидат там. За да се качат на Айфеловата кула, често французите чакат с часове, но те не акцентират върху това, а върху гледката отгоре. Можем да обърнем повече внимание на това какво става по регионите, например, тъй като много българи не знаят какво става в самата България и не знаят хубавите неща. Най-пресният пример – за пръв път посещавам празниците на розата в Казанлък. Имаше страшно много чужденци, доста добра организация и ми направи впечатление на жизнен и много готин град – с много млади хора. Но за това обаче не говорим много.Ние като медии и като журналисти трябва да знаем, че сядайки пред микрофон или пред камера, носим отговорността да изграждаме бранда „България“.