Социалният аспект в ESG докладването включва дейности, които са свързани с грижа за служителите, зачитане на човешките права, взаимодействие с общности, комуникация с клиенти. Компаниите споделят, че множеството изисквания за докладване е объркващо, а по отношение на социалното въздействие, срещат трудност при измерването и отчитането му. Един от социалните аспекти, който представлява трудност и донякъде е неразбираем, е свързан с човешките права, пише специализираният сайт ESGnews.bg.
Когато говорим за бизнес дейност и човешки права, асоциацията е, че компаниите спазват законите и човешките права, както и законодателството, свързано с трудови правоотношения, и затова се наблюдава неяснота при измерването на този аспект. Индикатори, които биха могли да се включат тук са: дали има политики за правата на човека, дали компаниите извършват надлежна проверка; ангажираност на компаниите по значими теми, свързани с детски труд, модерно робство, права на жените; политики за равнопоставеност; ангажиране със заинтересовани страни; процеси за подаване на жалби и компенсации.
Рисковете върху човешките права
Освен изброените индикатори, препоръките към компаниите са да извършват оценка на риска на въздействие върху човешките права, заложени в Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека. Като оценката тук е по-различна от рисковете, които често се свързват с оперативните рискове за бизнеса или като глобалните рискове, представени от Световния икономически форум.
Рискът тук представлява оценка на потенциално неблагоприятното въздействие върху човешките права. Въздействието може да бъде индиректно или косвено, което изисква превенция или минимизиране на въздействието, например производство на захарни продукти, които могат да въздействат върху затлъстяването при деца.
Научи повече тук: https://www.economic.bg/bg/a/view/choveshkite-prava-v-socialnija-aspekt-na-esg